Çilingoz

Çilingoz Tabiat Parkı

Çilingoz

Çilingoz Tabiat Parkı, İstanbullu doğaseverlerin en çok ziyaret ettiği doğal mekanlar arasındadır. Bakanlar Kurulu’nun 2005 yılında aldığı resmi karar gereği, Park devlet koruması altındadır. Yabanıl hayatın korunması amacıyla korunan bölge, “Tabiat Parkı” statüsünü 2011 yılından itibaren elde etmiştir. Birbirinden farklı kuş türlerinden sansarlara, geyiklerden tilkilere kadar çok sayıda hayvan bu bölgede yaşar. Büyüklüğü 17.75 hektar olarak ölçülen Park’ın flora çeşitliliği de fazladır. Çilingoz Deresi ile dip dibe olan tabiat parkının başlıca bitki türlerini kayınlar, gürgenler ve saçlı meşeler meydana getirir.

Şehre gelen yerli ya da yabancı turistler de yoğun olarak Park’ı ziyaret eder. Bu doğal bölgenin çok fazla ilgi çekmeyi başarabilmiş olması; aktivite çeşitliliği açısından çok sayıda seçeneğe sahip oluşundan kaynaklanır. Çilingoz Parkı, her zevke uygun aktiviteler ile ziyaretçilerine hizmet sunar. Hafta sonunu ya da bir tatil gününü burada değerlendirirseniz, gerçekleştirebileceğiniz başlıca aktiviteler şunlardır:

 • Tatlı su kefallerinden alabalığa kadar, pek çok balık türünün yaşadığı sularda verimli bir balık tutma deneyimi
 • Tertemiz bir plaj alanında yüzme veya rafting yapabilme şansı
 • Plaj futbolu ve plaj voleybolu için ayrılmış alanlarda kaliteli zaman geçirebilme
 • Doğallığı bozulmamış yollarda koşu, yürüyüş ve bisiklet turu
 • Aileniz ve dostlarınızla beraber doğanın içinde kamp yapma keyfi
 • Ağaçlarla kaplı, yemyeşil bir alanda piknik
 • Park içinde bulunan kafe, okey salonu veya restoranda dinlenebilme

“Çilingoz Parkı’nda ne yapılır?” sorusuna verilebilecek, bunlar gibi pek çok cevap mevcuttur. Ayrıca tabiat parkının içerisinde kiralık kamp çadırlarına ve ekipmanlarına ulaşmak mümkündür.

Çilingoz Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Çilingoz Tabiat Parkı adres açısından, kolay ulaşılabilecek bir mekandır. Pandemi sürecinde randevu almadan ziyaret edilebilen sayılı mekanlar arasındaki Park, İstanbul’un Avrupa Yakası’nda bulunur. Atatürk Mahallesi, 34540 Çatalca – İstanbul adresindeki tabiat parkı ile Çilingoz Deresi bitişiktir. Ayrıca park, lokasyon itibariyle Karadeniz kıyısında konumlanmıştır.

Çilingoz Tabiat Parkı Ücretli Mi?

İstanbul’un en güzel tabiat parklarından olan Çilingoz, birbirinden farklı aktivite seçenekleri sunar. Kafe, restoran ve okey salonlarından alınabilecek tüm hizmetler ücretlidir. Nargileden serpme kahvaltıya, balık ızgaradan Türk kahvesine kadar pek çok yiyecek ve içeceği ücret karşılığında temin etmek mümkündür.

Bununla beraber kiralık şezlong ve kamp ekipmanlarının da çeşitli ek ücretleri vardır. Fakat doğa yürüyüşü, balık tutma, yüzme gibi çeşitli aktiviteler için ekstra ücret alınmaz. Çilingoz Tabiat Parkı giriş ücretleri 2021 yılı için şöyledir:

 • Bisiklet Giriş Ücreti – 12 TL
 • Motosiklet Giriş Ücreti – 29 TL
 • Otomobil Giriş Ücreti – 38 TL
 • Karavan Giriş Ücreti – 61 TL
 • Küçük Minibüs Giriş Ücreti – 92 TL
 • Büyük Minibüs Giriş Ücreti – 146 TL
 • Otobüs Giriş Ücreti – 281 TL
 • Yaya Giriş Ücreti – Kişi başı 12 TL

Bu ücretlendirmeler arasından yaya ve bisiklet girişleri 3 TL’lik, geriye kalan girişler ise 11 TL’lik ortak kullanım bedeline tabidir. Pandemi dolayısıyla saat 21:00’dan sonra ise Park’a giriş yoktur.

Çilingoz Tabiat Parkı’nda Nerede Kalınır?

Çilingoz Tabiat Parkı, etrafında pek çok pansiyon ve otel bulunan bir alandır. Park’a girenler, kısıtlama kuralları çerçevesinde kamp yaparak konaklayabilir. Ayrıca Park içerisinde konaklama hizmeti almak mümkündür. Bu hizmet için ücretler 56 TL – 281 TL aralığındadır.

Çilingoz Tabiat Parkı Civarında Gezilecek Yerler Nereler?

Çatalca’nın bu güzel bölgesini ziyaret ettiğinizde; Çilingoz Plajı, Çilingoz sazlıkları, Çilingoz Deresi ve Çilingoz ormanlarını gezebilirsiniz. Birbirinden farklı aktivite imkanları ve gezilecek yer seçeneği sunabilmesi bölgenin ayrıcalığıdır.

Çilingoz Tabiat Parkı iletişim Bilgileri Nelerdir?

Zarif Turizm Ltd. Şti. tarafından işletilen Çilingoz Tabiat Parkı ile irtibat kurabilmeniz çok kolaydır. 0 534 687 30 60 numara, Park idaresinin müşteri hizmetleri hattıdır.  

Etiketler:
çilingoz,çilingöz,çilingoz tabiat parkı
Paylaş:
Benzer Yazılar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir