Çilingoz

Çilingoz Gezilecek Yerler

Çilingoz Tabiat Parkı

Çilingoz Tabiat Parkı, şehirden uzaklaşmak isteyenler için Marmara Bölgesi’nin gizli cennetlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. Kamp yerleri, plaj ve mesire alanları ile doğayla başbaşa kalmak isteyenler için geniş bir imkan sunan Çilingoz Tabiat Parkı’nın 2005 senesinde yaban hayatı koruma sahası olduğu bilinmektedir.

Çilingoz Tabiat Parkı’nın içerisinde kayın, kızılağaç, gürgen ve meşe ağacı gibi birçok farklı ağaç türü bulunmaktadır. Bunun yanında bıldırcın, ağaçkakan, çulluk, leylek, saksağan, geyik, sansar, kurt ve sincap gibi birçok hayvana da ev sahipliği yapan bir park olduğu söylenebilmektedir. 

Çilingoz Tabiat Parkı Hangi Şehirde?

Çilingoz Tabiat Parkı konum olarakİstanbul’un Çatalca ilçesinde bulunmaktadır. Park, Çatalça’ya bağlı Binkılıç yolu üzerinde yer almaktadır. Karadeniz kıyısında yer alan tabiat parkının hemen yanında, parka ismini veren Çilingoz Deresi yer almaktadır. İstanbul’a 120 kilometre mesafede bulunan parka gitmek için pek çok kişi şahsi araçlarını tercih etse de, İstanbul’dan otobüs seferleri de bulunduğu bilinmektedir.

İstanbul’a oldukça yakın mesafede bulunan park, hafta sonları doğal hayatın tadına varmak isteyen birçok İstanbullunun ilk tercihi olmaktadır. Ancak hafta içi her mevsimde oldukça sakin olduğunu söylemek gerekmektedir. Karadeniz kıyısında olması nedeniyle kış ve sonbahar mevsiminde oldukça soğuk olan park, özellikle yaz aylarında yüzlerce misafiri ağırlamaktadır.

Çilingoz Tabiat Parkı’nın Özellikleri Nelerdir?

Çilingoz Tabiat Parkı özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak, gittiğinizde parkın tüm imkanlarından faydalanabilmenize yardımcı olacaktır. Bu kapsamda Çilingoz Tabiat Parkı hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Çilingoz kıyısında yer alan park, 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiştir.
  • Parkın sahili ve yeşil alanlarıyla birlikte yaklaşık olarak 17 hektarlık bir arazisi olduğu bilinmektedir.
  • Çilingoz Denizi’nin yaklaşık olarak 1200 metrelik bir sahili olduğu bilinmektedir. Karadeniz’e bağlı olan denizin her mevsim dalgalı ve derin olduğunu hatırlamakta fayda bulunmaktadır.
  • Çilingoz Tabiat Parkı içerisinde hayvan ve bitki çeşitlerinin yanı sıra mağaralar ve yarlar da bulunduğu bilinmektedir.

Çilingoz Tabiat Parkı’nda Konaklama Nerede Yapılır?

Çilingoz Tabiat Parkı konaklama imkanı bulunan bir parktır. Parkta konaklama genel olarak çadır kampları şeklinde yapılmaktadır. Şahsi çadırlarla gelenlere kamp yapma alanı sağlayan işletmeler, karavan alanları ve çadır kiralama imkanıyla da hizmet vermektedir. Bunun yanında çadırda değil, otelde veya pansiyonda konaklamak isteyenler için de tabiat parkı çevresinde bol miktarda işletme bulunduğu söylenebilmektedir.

Çilingoz Tabiat Parkı’nda Kahvaltı Mekanları Var Mı?

Çilingoz Tabiat Parkı yemek yerleri açısından da oldukça zengin bir milli parktır. Parkın içerisinde yer alan mesire yerlerinde kendi kahvaltınızı hazırlayıp piknik yapabileceğiniz gibi işletmelerde de oldukça lezzetli yemekler yiyebilirsiniz. Büfe ve restoranlarda kahvaltı ve akşam yemeği hizmeti bulunmaktadır. Bunun yanında Çilingoz Tabiat Parkı çevresinde bulunan otellerin de serpme kahvaltı hizmeti bulunduğunu söylemek gerekmektedir.

Çilingoz Tabiat Parkı’nda Gezilecek Yerler Nereler?

Çilingoz Tabiat Parkı gezilecek yerler listesinin oldukça uzun olduğunu söylemek gerekmektedir. Oldukça geniş bir alana yayılan milli parkın içerisinde birçok doğa harikası bulunmaktadır. Parkı ziyaret ettiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Cennet Şelaleleri
  • Kuzuludere Göleti
  • Çilingoz Plajı
  • Mağaralar
  • Çilingoz Göl Alanı

Çilingoz Tabiat Parkı içerisinde gezip görülecek doğal güzelliklerin yanı sıra birçok farklı aktivite imkanı bulunmaktadır. Özellikle yaz tatillerinde ziyaretçilerin büyük bir kısmı plaja gitmeyi tercih etmektedir. Bununla birlikte doğa yürüyüşü, at binme, balık tutma ve voleybol gibi farklı aktivitelerin de Çilingoz Tabiat Parkı gezintilerinde tecrübe edinilmesinde fayda bulunmaktadır.

Etiketler:
çilingoz,çilingoz gezilecelek yerler,çilingoz tabiat parkı
Paylaş:
Benzer Yazılar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir