Çilingoz

Çilingoz Tabiat Parkı İmkanları

Çilingoz Deresi

Çilingoz Parkı’nın ismi, yakın mesafesinde yer alan Çilingoz Deresi ile ilişkilidir. İstanbul’un çok sık ziyaret edilen bu yeşil bölgesinde birbirinden farklı aktiviteler gerçekleştirmek mümkündür. Çilingoz Tabiat Parkı, ziyaretçiler için şu imkanları sunar:

 • Piknik
 • Doğa yürüyüşü, koşu ve bisiklet sporları
 • Yüzme başta olmak üzere çeşitli su sporları
 • Plaj voleybolu ve plaj futbolu
 • Olta atma
 • Kafe ve restoran
 • Kamping
 • Donanımlı pansiyonlarda konaklama

Bunlar gibi pek çok imkan, Çilingoz’un sık tercih edilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Çilingoz Tabiat Parkı Nerede?

“Çilingoz Tabiat Parkı’na nasıl gidilir?” sorusuna yanıt vermek için; bu tabiat parkının Çatalca’daki Atatürk Mahallesi’nde bulunduğu söylenebilir. İstanbul – Tekirdağ sınırında bulunan yeşil bölge, İstanbul’un kuzeybatısında yer alır. Bununla beraber Karadeniz manzarasına sahip olan parkın etrafı da ağaçlıklarla çevrelenmiştir.

Çilingoz Tabiat Parkı ile İstanbul Arası Kaç Kilometre?

İstanbul – Çilingoz Tabiat Parkı arası km bakımından değişen mesafelere sahiptir. Genel olarak üç farklı güzergah bulunduğu için birbirinden farklı üç mesafe ile üç ulaşım süresinden söz etmek mümkündür. Eminönü ve Karaköy üzerinden Çilingoz Parkı’na ulaşılabilir. Farklılık gösteren mesafeler ise şöyle sıralanır:

 • Eminönü’nden Esenyurt’a geçip E 80 Yolu kullanıldığında 116 km
 • Eminönü’nden Avcılar’a geçip E 5 Yolu kullanıldığında 120 km
 • Karaköy üzerinden D 020 Yolu kullanıldığında 118 km

Çilingoz Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Çilingoz Parkı’na giriş yapabilmek için ödenmesi gereken ücretler, ziyaretçilerin taşıt durumuna göre belirlenir. Otomobil, bisiklet, motosiklet, otobüs, karavan gibi farklı araçlar, birbirinden farklı ücretler karşılığında buraya giriş yapar.

Ayrıca minibüs ücretlendirmelerinde büyük ve küçük olmak üzere iki boyut farkı mevcuttur. Yani büyük otobüs ile parka giriş yapmak, küçük otobüs ile giriş yapmaktan daha pahalıya mâl olur. Çilingoz Parkı giriş ücretleri 2021yılı için, park işletmecisi Zarif Turizm tarafından şu aralıklarda belirlenmiştir:

Araç TipiGiriş Ücreti
Otobüs281 TL
Büyük Boyutlu Minibüsler146 TL
Küçük Boyutlu Minibüsler92 TL
Karavan61 TL
Otomobil38 TL
Motosiklet ve ATV29 TL
Bisiklet, scooter ve benzeri motorsuz taşıtlar12 TL

Bu ücretlendirmeler araç girişleri için geçerlidir. Ayrıca herhangi bir araç kullanmadan, yaya girişi yapmak isteyenler kişi başı 12 TL öder. Yani motorsuz taşıtlarla veya yürüyerek giriş yapmanın ücreti eşittir.

Çilingoz Tabiat Parkı Konaklama İmkanları Neler?

Çilingoz Tabiat Parkı, ziyaretçiler için pek çok olanak sunar. Bu olanaklar içerisinde konaklamaya dair detaylar da mevcuttur. Şezlong kiralama, kamp çadırı kiralama, restoran, kafe, okey salonu gibi çok sayıda seçenekten söz edilebilir. Parkta bulunan pansiyonlarda konaklamak isteyenler, yine giriş türüne bağlı olan çeşitli ücretler öder.

Bazı durumlarda giriş ve konaklama ücreti aynıdır. Fakat giriş ücretleri ile konaklama ücretlerinin değişiklik gösterebilmesi de mümkündür. Çilingoz Tabiat Parkı konaklama ücretleri 2021 yılında şöyledir:

Araç TipiKonaklama Ücreti
Otobüs281 TL
Büyük Boyutlu Minibüsler146 TL
Küçük Boyutlu Minibüsler92 TL
Karavan61 TL
Otomobil56 TL
Motosiklet ve ATV29 TL
Bisiklet, scooter ve benzeri motorsuz taşıtlar45 TL

Motorsuz taşıtlarla veya yürüyerek giriş yapan ziyaretçilerin, 4 kişiye kadar kişi başı 45 TL öder. Ayrıca bu tarife akşam 21:00’dan sabah saat 11:00’a kadar geçerlidir.

Çilingoz Tabiat Parkı İletişim Bilgileri Nelerdir?

Çilingoz Parkı iletişim bilgilerine dair ilk olarak 0 534 687 3060 numaralı telefondan söz edilebilir. Bu numara, Park’ın müşteri hizmetleri numarasıdır. Çilingoz Tabiat Parkı adresi ise şudur: Atatürk Mahallesi, 34540 Çatalca / İstanbul. 

Etiketler:
çilingoz deresi,çilingoz giriş ücretleri,çilingoz imkanlar
Paylaş:
Benzer Yazılar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir