Çilingoz

Çilingoz Plajı

Çilingoz Plajı

Karadeniz’in hırçın dalgalarına karşı biraz olsun korunaklı bir koy olan Çilingoz, çok büyük bir koy değil. Aslına bakarsanız kumsalı geniş ancak yine de Çilingoz küçük bir plaja sahip. Her ne kadar Çilingoz Plajı küçük olsa da arkasında geniş bir ormanlık alana sahip olması sayesinde yer sorunu yaşanmıyor. Zaten Çilingoz Koyu, denizi kadar ormanı sebebiyle de tercih edilen bir yer.

Çilingoz Plajı’nın kumu ilk bakışta temiz gözükmese de keyifle oturabileceğiniz bir plajdır. Aslına bakarsanız bu durum Karadeniz kıyısında bulunan çoğu plaj için geçerlidir; deniz çok dalgalı olduğu için kumsalda biriken yosunlar ve denizin getirdiği diğer şeyler sebebiyle pırıl pırıl bir plaj bulmak zordur.

Göl ile denizin birleştiği noktada olması da Çilingoz Plajı’nı farklı kılan önemli bir detay. Zaman zaman biriken kumlarla bağlantı kesilse de yağışların arttığı zamanlarda tatlı su ile tuzlu birleşmektedir.

Çilingoz’da denize girmek için farklı bir yer arıyorsanız tam olarak doğal havuz olan ve akvaryum olarak bilinen kayalıklara gidebilirsiniz. Yüzmeseniz bile Çilingoz Akvaryum kesinlikle görülmeye değer ama erişmek biraz zahmetli. Yerini şöyle tarif edebiliriz; yüzünüzü denize doğru döndüğünüzde sol taraftaki kayalıkların yanında yürüyün, kayalıkların sonunda doğal havuz gibi bir oyuk göreceksiniz. Akvaryum’un göründüğünden çok daha derin olduğunu ve dikkatli olmanız gerektiğini de söylemeden geçmeyelim. Yoğun sezonda Çilingoz Plajı kalabalığından kaçmak için de Akvaryum’a gitmek gayet güzel bir fikir olabilir.

Etiketler:
çilingoz doğal havuz,çilingoz plajı,çilingoz sahil
Paylaş:
Benzer Yazılar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir