Çilingoz

Çilingoz Milli Parkı

Çilingoz Milli Parkı

Çilingoz Tabiat Parkı, kamp yapmak, denize girmek veya ailecek yemyeşil doğanın tadını çıkarmak isteyenler için Marmara Bölgesi’nin tabiat parklarından birisidir. 17,75 hektarlık bir arazi üzerine kurulu olan Çilingoz Tabiat Parkı, 2005 senesinde Yaban Hayatı Koruma Sahası, 2011 senesinde ise tabiat parkı olarak kabul edilmiştir. Park içerisinde balık tutma, at binme, yüzme, su sporları, kamp ve piknik gibi birçok farklı aktiviteye imkan tanınmaktadır.

Çilingoz Tabiat Parkı Nerede?

Çilingoz Tabiat Parkı, Çatalca – İstanbul’da bulunmaktadır. Binkılıç yolu üzerinde yer alan Çilingoz Tabiat Parkı’nın İstanbul merkeze ulaşım mesafesi ise yaklaşık olarak 120 kilometredir. Parkın İstanbul’a yakın mesafede olması, özellikle hafta sonları, İstanbulluların akınına uğramasını sağlamaktadır.

Çilingoz Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Çilingoz Tabiat Parkı’na ulaşım sağlamak için şahsi araçlarınızı kullanabilir veya otobüsleri tercih edebilirsiniz. Yalıköy semtinde bulunan Çilingoz Tabiat Parkı ile İstanbul merkez arası yaklaşık olarak iki saat sürmektedir. Şahsi araçlarını kullanarak Çilingoz Tabiat Parkı’na ulaşmak isteyenlerin izlemesi gereken güzergah şu şekildedir:

 • Çatalca – Saray yoluna girmeniz gerekmektedir.
 • Çatalca Gişeleri veya orman yolunun tercih ederek Çatalca’ya ulaşabilirsiniz.
 • Çatalca’dan ise Binkılıç yoluna girmeniz gerekmektedir.
 • Çilingoz Tabiat Parkı levhalarını takip ederek parka ulaşım sağlanmaktadır.

Otobüs tercih edeceklerin ise ilk olarak Yenibosna’ya ulaşmaları gerekmektedir. Buradan Binkılıç otobüslerine binip parkın yakınında inerek taksi ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Çilingoz Tabiat Parkı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Çilingoz Tabiat Parkı giriş ücretleri, araçlı veya yaya olarak giriş için ayrı ayrı belirlenmektedir. Parkın günübirlik fiyat tarifesi şu şekildedir:

 • Kişi: 17 TL
 • Bisiklet: 17 TL
 • Motosiklet: 25 TL
 • Otomobil: 33 Tl
 • Minibüs: 81 TL
 • Midibüs: 137 TL
 • Otobüs: 225 TL

Çilingoz Tabiat Parkı’nda Nerede Kalınır?

Çilingöz Tabiat Parkı konaklama açısından oldukça geniş imkanları bulunan bir lokasyondur. Parkın içerisinde çadır kampı ve karavan kampı şeklinde kamp yapma olanakları bulunmaktadır. Çilingoz Tabiat Parkı özellikle kamp yapmayı sevenler tarafından yılın her mevsiminde rağbet görmektedir. Bunun yanında parkın içerisinde bungalov evler de bulunmaktadır. Ancak bungalov evler özel mülktür ve kiralama hizmeti bulunmamaktadır. Binkılıç Beldesi Çilingoz Bölgesini Güzelleştirme ve Yaşatma Derneği üyeleri tarafından kullanılabilmektedir.

Çilingoz Tabiat Parkı içerisinde kamp yapmak istemeyenler için parkın dört bir yanında oteller ve pansiyonlar da bulunmaktadır. Gezintinizi yaptıktan sonra otele dönebilir ve deniz manzarası eşliğinde dinlendikten sonra tekrar tabiat parkının güzelliklerinin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Çilingoz Tabiat Parkı Kamp Yapılır Mı?

Çilingoz Tabiat Parkı kamp yapma olanağı bulunmaktadır. Çadır kampı olarak veya karavan kampı olarak tercih edilebilen kamp alanları içerisinde tuvalet ve duş gibi imkanlar bulunmaktadır. Bunun yanında belirli alanlarda ateş yakarak mangal ve piknik yapmak da serbesttir. Araba ile kamp yapmanıza da müsaade edilen kamp alanında günübirlik olarak ücret ödemesi yapılmaktadır.  

Çilingoz Tabiat Parkı Kahvaltı Var Mı?

Çilingoz Tabiat Parkı kahvaltı hizmeti veren işletmeleri bünyesinde barındırmaktadır. Parkın içerisinde bulunan mesire yerlerinde birçok ziyaretçi kendi kahvaltısını kendisi hazırlamayı tercih etmektedir. Doğaya karşı keyifli bir kahvaltı hizmeti almak isteyenler içinse büfe ve restoranlar bulunmaktadır. Son olarak Çilingoz Tabiat Parkı çevresinde bulunan birçok otelin de serpme kahvaltı hizmeti bulunduğu söylenebilmektedir.

Çilingoz Tabiat Parkı Telefon Numarası Nedir?

Çilingoz Tabiat Parkı iletişim numarası şu şekilde belirlenmiştir:

 • 0 (534) 687 3060

Çilingoz Tabiat Parkı Civarında Gezilecek Yerler Nereler?

Çilingoz Tabiat Parkı gezilecek yerler kapsamında mutlaka görülmesi gereken mekanlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Cennet Şelaleleri
 • Kuzuludere Göleti
 • Çilingoz Plajı
 • Mağaralar
 • Çilingoz Tabiat Parkı Göl Alanı
Etiketler:
çilingoz milli parkı,çilingoz milli parkı nerede
Paylaş:
Benzer Yazılar:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir